Druhy dřeva pro dřevěná schodiště
Dřevo je pevné, trvanlivé a především obnovitelné. Není nic univerzálnějšího a zároveň ekologičtějšího. V nabídce je široký sortiment – od levného měkkého a tvrdého dřeva až po vícevrstvé lepené desky.
K výrobě našich dřevěných schodišť používáme řadu vhodných druhů dřeva, jako je buk, dub, ořech, javor nebo jasan. V kombinaci s vysoce kvalitní povrchovou úpravou za použití ekologicky šetrných výrobků a postupů.
Suky také přidávají akcenty. Bez ohledu na zvolený typ dřeva by dřevo použité na schodiště mělo být „zdravé“ a nemělo by mít žádné pevnostní vady. Drobné suky, v případě měkkého dřeva dokonce i větší, nejsou překážkou, protože jsou jednou z nejtvrdších součástí masivního dřeva a v kombinaci s dobrým tříděním vytvářejí osobitý vzhled.
Průběžné nebo podélně spojené lamely
Ušlechtilá dřeva a dekory vytvářejí teplé a elegantní prostředí. Pro harmonický celkový obraz si vyberte z našich druhů dřeva a povrchů. Naše dřevo je kvádrově lepené nebo spojované cinkováním. Nechte se inspirovat.
Dřevěné schody z místního dřeva
Akát
Akát je prstencovitě pórovitá dřevina s nerovnoměrným žilkováním a úzkou světle žlutou až nazelenalou bělí (tloušťka cca 1-3 cm). Žlutozelené až hnědé jádrové dřevo na světle tmavne. Toto odolné dřevo je vhodné i pro venkovní použití. Nevýhodou je však náročný proces sušení a rozměrová nestálost. Časem se mohou objevit praskliny nebo mohou vyčnívat jednotlivé lamely. Z tohoto důvodu se k výrobě schodů používají pouze prstové lepené desky z pařeného akátového dřeva. Hydrotermická úprava dodává dřevu čokoládově hnědou barvu a částečně eliminuje negativní vlastnosti. Tloušťka lepených desek je 39 a 49 mm.
Borovice
Pro borovici je charakteristický znatelně odlišný růst letokruhů na jaře a v létě s různou tvrdostí. Tyto vizuální rozdíly ve vzhledu působí velmi dekorativně. Běl je nažloutlá až červenobílá, jádrové dřevo časem tmavne a získává načervenalou barvu. Pro výrobu schodů se používají průběžné lepené desky o tloušťce 39 a 49 mm.
Bříza
Dřevo břízy má žlutobílou, hnědou až červenobílou barvu a poměrně nevýrazné letokruhy. Nahnědlé „tržní skvrny“ (malé tenké nepravidelné čáry nebo tečky) nejsou vadou. Pro výrobu schodů se používají prkna s průběžnou lamelou o tloušťce 39 a 49 mm nebo spárovka o tloušťce 39 mm.
Buk
Bukové dřevo má červenožlutou až červenohnědou barvu s nápadně odlišným růstem letokruhů na jaře a v létě. Nepravé jádrové dřevo má hnědou barvu. Používá se přírodní buk bez jádrového dřeva, pařený buk nebo jádrový buk. Pro výrobu schodů se používají prkna s průběžnou lamelou o tloušťce 39 a 49 mm nebo spárovka o tloušťce 39 a 49 mm.
Dub
Dub je prstencovitě pórovitá dřevina s výraznými póry a žlutavě bílou bělí (2-5 cm tlustou). Světle až žlutohnědé jádrové dřevo působením světla tmavne. Z jádrového dřeva se vyrábějí běžné spárovky. Používají se také průběžná prkna vyrobená z dubu s nízkým podílem běli a tmavými suky. Pro výrobu schodů se používají průběžná prkna o tloušťce 39 a 49 mm nebo spárovka o tloušťce 39 nebo 49 mm.
Jasan
Jasan ztepilý je prstencovitě pórovitá dřevina s viditelnými póry a silnou, světlou bělí. Žlutavé až červenobílé jádrové dřevo časem hnědne. Prkna s průběžnou lamelou o tloušťce 39 a 49 mm se používají na výrobu schodů a jsou k dispozici také jako jasan s jádrovým dřevem.
Javor
Javorové dřevo má nažloutlou až bílou barvu. Někdy jsou viditelné jádrové paprsky (světle hnědé linie zásobních buněk probíhající napříč vláknem). Na výrobu schodů se používají prkna s průběžnou spárou o tloušťce 39 a 49 mm.
Modřín
Modřín je prstencovitě pórovitá dřevina s rozpoznatelně odlišným růstem letokruhů na jaře a v létě, s různou tvrdostí a žlutavou až červenavě bílou bělí (tloušťka cca 1-3 cm). Červenohnědé až červenohnědé jádrové dřevo časem tmavne. Na výrobu schodů se používají prkna s průběžnou lamelou o tloušťce 39 a 49 mm.
Ořešák pařený
Dřevo ořešáku se vyznačuje viditelnými póry, hnědou až červenobílou bělí a jádrem s pruhy, jejichž barva se pohybuje od žlutohnědé přes tmavě hnědou až po černohnědou. Dřevo se používá v přírodní podobě nebo pařené. Napařováním dochází ke změně zbarvení – běl se stává světle hnědou, zatímco jádrové dřevo získává jednotnou tmavě hnědou barvu. Pro výrobu schodů se používají prkna s průběžnou lamelou o tloušťce 39 a 49 mm nebo spárovka o tloušťce 39 mm.
Smrk
Smrk je druh dřeva s různě zbarvenými letokruhy na jaře a v létě a s různou tvrdostí. Dřevo má žlutavou až červenobílou barvu. Pro výrobu schodů se používají průběžné spárovky o tloušťce 39 a 49 mm nebo průběžné spárovky smrk (tloušťka lamel 42 m, bodové suky a občasné zdravé suky jsou povoleny) o tloušťce 39 mm.